+48 534 551 013
·
601-147-917
·
ul. Krobska 49 64-125 Poniec
·
Pn, Śr, Pt 08:00-16:00 | Wt , Czw 12:00-20:00 | Sb 09:00-13:00

Wszystko co warto wiedzieć o kleszczach.

Kleszcz u psa powoduje choroby, których objawy nie zawsze są zauważane przez właścicieli od razu. Dlatego, po spacerze z pupilem należy zawsze sprawdzać, czy pies ma kleszcza, szukając małych grudek lub czegoś w rodzaju krost. Kleszcz może być malutki jak ziarno sezamu (zaraz po ugryzieniu psa kleszcz jest malutki, nie należy się spodziewać dużego, opitego krwią). Jeśli pies ma kleszcza, należy jak najszybciej usunąć pasożyta. Kleszcze  lubią ciemne i wilgotne miejsca na ciele, dlatego u psa należy ich szukać zwłaszcza w uszach, pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami, na łokciach i pod pachą. Kleszcze u zwierząt mogą znajdować się nawet na powiekach. Należy pamiętać, że kleszcze są nie tylko w lasach, lecz także w parkach i ogrodach miejskich – wysokie trawy i obrzeża lasów oraz pola to miejsca, które szczególnie upodobały sobie te pasożyty. Kleszcze do życia budzą się wiosną, na przełomie marca i kwietnia, i pozostają aktywne do października lub listopada w zależności od temperatury.

Z doświadczenia naszej przychodni, przypadki chorób odkleszczowych nierzadko spotykane są nawet miesiącach zimowych.

Kleszcz u psa – jak zapobiec ukąszeniu?

1. Spot-on na kleszcze u psa – ma postać płynu, który aplikuje się na skórę psa za pomocą pipety rozsuwając sierść. Można je stosować u psów krótkowłosych oraz  długowłosych.  Preparat wnika do gruczołów łojowych skóry i mieszków włosowych, skąd wydostaje się wraz z łojem na powierzchnię skóry. Tworzy otoczkę na ciele, Utrudnia swobodne żerowanie pasożytom. Unieszkodliwia je w momencie bezpośredniego kontaktu ze skórą lub sierścią. Pamiętać trzeba, by 3 dni przed i 3 dni po aplikacji preparatu nie kąpać zwierzaka. Dawkę ustala się na podstawie masy ciała psa. Kolejną bardzo istotną rzeczą z której być może nie wszyscy Państwo zdajecie sobie sprawę jest fakt, iż niektórych z dostępnych preparatów spot-on nie wolno stosować u kotów. Dlatego jeśli w domu macie Państwo bardzo zaprzyjaźnione ze sobą psy i koty nie stosujcie preparatów, w których składzie jest permetryna niebezpieczna dla kotów. Preparatu trzeba  używać raz w miesiącu. Przykładem takich preparatów jest Frontline, Fiprex, Advantix czy Bravecto spot on który działa 3 miesiące. 

2. Obroże na kleszcze – działają w taki sposób, że substancja czynna zawarta w obroży jest regularnie uwalniania – „rozchodzi się” po psie. Obroża ochronna to skuteczne narzędzie profilaktyczne w walce z kleszczami czy pchłami. Zawiera odpowiednio dobraną kompozycję olejków eterycznych, które działają w sposób sumujący się i uzupełniający. Dzięki temu skutecznie zniechęcają pasożyty do przebywania w towarzystwie zwierząt. Trzeba tylko pamiętać by obroże stosować tylko u psów krótkowłosych , gdyż u długowłosych nie zawsze się sprawdzają . Maksymalny czas działania rekomendowanej obroży, którą można zakupić w naszej przychodni, to 7-8 mieisęcy.

3. Tabletki – pies połyka tabletkę smakową i zyskuje ochronę przeciwkleszczową na kolejne 5 tygodni np. Simparica lub na kolejne 3 miesiące np. Bravecto.

Kleszcz u psa – jak usunąć? Co robić, gdy pies ma kleszcza?

Gdy pies ma kleszcza, należy jak najszybciej usunąć pasożyta. Kleszcza u psa usuwa się w taki sam sposób, jak u człowieka, tzn. kleszcza należy chwycić pęsetą lub specjalnym lassem, które można kupić u weterynarza i delikatnie wyjąć ruchem obrotowym. Nie zaciskaj pęsety na ciele kleszcza, gdyż może to spowodować wprowadzenie jego zawartości pod skórę. Następnie należy sprawdzić, czy cały kleszcz został usunięty. Kleszcza nie wolno przed zabiegiem niczym smarować ani próbować wyrywać, zgniatać Jeżeli  przy usuwaniu kleszcz się urwie i w ciele psa zostanie główka udaj się jak najszybciej do weterynarza. Jeżeli nie jesteś pewny czy potrafisz usunąć kleszcza zabierz psa do weterynarza.Do chorób odkleszczowych, z którymi najczęściej spotykamy się w Polsce zaliczamy m.in. : babeszjoza, erlichioza monocytarna i borelioza. Jeżeli twój pies miał kleszcza i zauważyłeś niepokojące objawy jak osłabienie, apatia, gorączka, brak chęci do poruszania się  to niezwłocznie udaj się z nim do weterynarza.