+48 534 551 013
·
601-147-917
·
ul. Krobska 49 64-125 Poniec
·
Pn, Śr, Pt 08:00-16:00 | Wt , Czw 12:00-20:00 | Sb 09:00-13:00

JAK CHRONIĆ NASZE ZWIERZĘTA PRZED UPAŁEM???

Upały dają się we znaki nie tylko ludziom. Zwierzęta cierpią z ich powodu tak samo, a nawet bardziej. Przegrzanie powoduje u pupila wiele zagrożeń, a często nawet śmierć.

Kilka zasad jak postępować z naszym pupilem :

Wychodź z nim na spacer wczesnym rankiem lub wieczorem.

Spacery w upale powodują przede wszystkim bolesne oparzenia na opuszkach łap. Jeśli dla Twoich nagich stóp asfalt jest zbyt gorący, aby po nim chodzić, tym bardziej poparzy on łapy psa czy kota.

Nigdy nie pozostawiaj psa w samochodzie.

Temperatura w aucie może wzrosnąć nawet o 10 stopni w ciągu zaledwie 10 minut, kiedy stoi w pełnym słońcu z wyłączoną klimatyzacją. Pamiętaj, że według obecnie obowiązujących przepisów ze względu na ochronę życia i zdrowia zwierzęcia, osoba, która natknie się na psa zamkniętego w aucie może bezkarnie stłuc szybę i wydobyć zwierzę z wnętrza. 

Chroń je przed słońcem.

Sierść nie jest w stanie ochronić skóry zwierzaka w 100% przed oparzeniami słonecznymi. Szczególnie zwierzęta a jasną i krótką sierścią są na nie narażone. Najlepiej jest więc trzymać zwierzęta w cieniu, lub zaopatrzyć się w specjalne filtry UV.

Zapewnij zwierzakowi chłodne miejsce do odpoczynku

Latem nasze mieszkanie również się nagrzewa, dlatego, jeśli mamy taką możliwość, zasłońmy okna. Zorganizujmy również pupilowi zacienione miejsce do odpoczynku. Koło kojca możemy ustawić wiatrak, który będzie chłodził zwierzę. W domu możemy mu również zafundować chłodzącą kąpiel.

Nawadniaj

Odwodnienie ma bardzo negatywne skutki dla zwierząt. Zadbaj o to, aby zwierzę miało stały dostęp do czystej i zimnej wody. Najlepiej dodaj do wody kilka kostek lodu, aby cały czas była chłodna. 

Odwodnienie u zwierząt objawia się:

– suchością w pysku

– suchością i utratą elastyczności skóry

– zapadniętymi oczami

– kaszlem, ciężkim oddechem i szybkim męczeniem się zwierzęcia

Basen i spryskiwanie

Jeśli posiada się duży ogród lub przynajmniej szeroki balkon, można nalać wody do basenu dla dzieci. W razie potrzeby pies będzie mógł wejść do wody i ochłodzić się. Zresztą nie tylko pies. Koty pomimo unikania kąpieli również mogą skorzystać z takiego ochłodzenia. Gdy takie rozwiązanie jest niemożliwe, warto raz na jakiś czas spryskać zwierzaka chłodną wodą.

Unikaj betonu i asfaltu

Najpierw połóż dłoń na nawierzchni, a potem wyprowadź tam swojego pupila. Nawierzchnie sztuczne latem nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, co grozi oparzeniem opuszek psa. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest unikanie takich miejsc i spacer na trawniku bądź w lesie. 

Unikaj kagańców szczególnie tych, które nie pozwalają psu na dyszenie. 

Jak pomóc zwierzęciu z podejrzeniem udaru słonecznego ??

Najważniejsze jest jak najszybsze zebranie zwierzaka ze słońca i dążenie do jego stopniowego schłodzenia.

  1. Trzeba przenieść psa/kota w chłodne (nie zimne!), zacienione miejsce, zapewnić dostęp świeżego, chłodniejszego powietrza (wiatrak, klimatyzator).
  2. Należy obłożyć pupila mokrymi, ale nie lodowatymi ręcznikami, szczególnie dobrze jest położyć mokry kompres na kark i głowę zwierzęcia, a także w okolicy pach i pachwin.
  3. Nie wolno wrzucać psa/kota do lodowatej wody (czy to w stawie czy w wannie), gdyż może to doprowadzić do szoku i pogłębić negatywne skutki udaru.
  4. Bezwzględnie należy dać mu chłodną, czystą wodedo picia, można zaproponować psu do lizania kostki lodu i zwilżać nim język i nos zwierzaka.
  5. Nie wolno podawać żadnych leków ani karmić.
  6. Zwierzę powinno jak najszybciej po wstępnym ustabilizowaniu stanu znaleźć się w lecznicy weterynaryjnej, gdzie dostanie fachową pomoc.